10 najciekawszych kopii wieży Eiffela

Potrzeba kopiowania nie powinna być dla nas niczym zaskakującym, w końcu jesteśmy posiadaczami figury Chrystusa w Świebodzinie – młodszego brata Chrystusa Zbawiciela z Rio de Janeiro. Jedną z najczęściej kopiowanych architektonicznych ikon współczesności jest wieża Eiffela. Szacuje się, że istnieje na świecie co najmniej 50 podobnych konstrukcji. Choć większość z nich nie stanowi repliki, a jest jedynie inspirowana wieżą Eiffela, ich liczba jest imponująca. Poniżej przedstawiamy najciekawsze przykłady:

  1. Las Vegas, USA

Stojąca przy bulwarze Las Vegas Strip wieża, to najwierniejsza replika wieży Eiffla na świecie. Początkowo miała zostać wybudowana w skali 1:1, ale ze względu na bliskość lotniska projekt został zmieniony, a jej ostateczna skala to 1:2. Stanowi część kompleksu Paris Las Vegas, na który składa się hotel i kasyno, cały kompleks jest stylizowany na stolicę Francji, poza kopią wieży znajduje się tam także kopia Łuku Triumfalnego i Place de la Concorde.

  1. Tianducheng, Hangzhou, Chiny

Dalej niż Las Vegas posunęły się Chiny. Replika wieży Eiffla w skali 1:3 stanowi punkt centralny Tianducheng, początkowo dzielnicy na obrzeżach miasta Hangzhou, a obecnie miasta-repliki Paryża. W 2007 roku, na obszarze 31km2, zbudowano niemal perfekcyjnego, miniaturowego klona Paryża. Początkowo miasteczko cieszyło się rozczarowująco niskim zainteresowaniem i było „miastem duchów”, jednak w 2017 roku według badań populacja wynosiła około 30 tys. mieszkańców.

  1. Shenzhen, Chiny

Nie musimy wcale odjeżdżać zbyt daleko, bo kolejna wieża Eiffla znajduje się w parku rozrywki Window of the World, w chińskim mieście Shenzhen. Podobnie jak poprzedniczka, została wybudowana w skali 1:3. Park składa się ze 130 replik różnych najbardziej znanych na świecie turystycznych atrakcji. Poza wieżą Eiffela można zobaczyć m.in. piramidy egipskie i Tadż Mahal.

  1. Londyn, Wielka Brytania

Brytyjczycy szybko pozazdrościli Paryżowi kultowej wieży. Krótko po jej wybudowaniu Edward Watkin, członek brytyjskiego parlamentu, zaproponował postawienie o 48 metrów wyższej wieży w londyńskim parku Wembley. Budowa ruszyła w 1891 roku, a w 1894 roku zabrakło funduszy na dalsze prace. Nigdy nie ukończona wieża została rozebrana w 1907 roku, a w jej miejscu stoi dziś kultowy Stadion Wembley.

  1. Tokio, Japonia

Wieża w skali 1:1, choć w dużo żywszych, pomarańczowo-białych barwach, stoi w Tokio. Jest jednocześnie punktem obserwacyjnym i wieżą radiowo-telewizyjną. Swoje intensywne kolory zawdzięcza wymogom bezpieczeństwa lotniczego. Podobnie jak wieża Eiffela stanowi symbol Paryża, tokijska wieża pojawiając się w kulturze popularnej pomaga natychmiast umiejscowić akcję w Tokio.

  1. Gomez Palacio, Meksyk

Jeśli Paryż wydaje się wam za chłodny, zawsze można wybrać się do Meksyku. Wieża Eiffela w mieście Gomez Palacio to 58-metrowa (skala 1:6) replika, której mniejsza skala wcale nie odbiera uroku. Co ciekawe, konstrukcja została ufundowana przez społeczność francuską zamieszkującą miasto.

  1. Lyon, Francja

Wieży Eiffela zazdroszczą Paryżowi nawet inne francuskie miasta. Tym sposobem najwyższym punktem w Lyonie jest Metalowa Wieża Fourvière wybudowana pomiędzy 1892 a 1894 rokiem. Kiedyś posiadała restaurację i była udostępniana zwiedzającym, dziś stanowi po prostu wieżę telewizyjną.

  1. Brighton, Wielka Brytania

Ze względu na swoją historię, niewątpliwie jedna z najbardziej kultowych wieży Eiffela. W momencie otwarcia między 1898 a 1900 rokiem, stanowiła najwyższą budowlę w Wielkiej Brytanii. The Beatles zagrali w sali wieży 27 koncertów, jest to liczba przewyższająca wszystkie inne sale koncertowe w Wielkiej Brytanii z wyjątkiem Carven Club niedaleko ich rodzinnego Liverpoolu. W 1969 roku wieża została strawiona przez pożar.

  1. Parizh, Rosja

Kto by pomyślał, że w Rosji, gdzieś przy granicy z Kazachstanem, istnieje alternatywny Paryż z alternatywną, sześć razy mniejszą wieżą Eiffela. Została wybudowana w 2005 roku przez operatora sieci komórkowej, aby służyć jako stacja.

  1. Krasnojarsk, Rosja

Rosja posiada chyba najbardziej zaskakujące kopie wieży Eiffela. Jedna z nich znajduje się na Syberii, skala 1:22 może i nie robi wrażenia, za to wieża została wybudowana aby zachęcić klientów do odwiedzania francuskiej restauracji „Bonjour”.  Taka reklama o wysokości pięciokondygnacyjnego budynku, to już jednak coś.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *