10 zalet samotnego podróżowania

Podróżowanie jest w dzisiejszych czasach łatwiejsze niż kiedykolwiek. Niekiedy wystarczy jedynie spontaniczna decyzja lub dosłownie jedno kliknięcie myszką. Wielu z nas blokuje jednak brak współpodróżnika. Zdarzyło wam się odpuścić jakąś świetną okazję albo nie spełnić podróżniczego marzenia, bo zwyczajnie nie było z kim jechać?

Wiele osób nie uznaje opcji samotnej wyprawy. Niektórzy uważają, że to zbyt niebezpieczne, inni, że to zwyczajnie nudne. Dlaczego jednak brak kompana miałby przekreślać nasze marzenia? Co jeśli jest to jedynie kwestia przełamania strachu? Czy warto podróżować samemu i czy to dobre dla każdego? Miłośnicy samotnych podróży potrafią wymienić wiele zalet:

  1. Kiedy chcesz

Jesteś całkowicie niezależny. Trafiając na tanie bilety lub czując, że chcesz się gdzieś wyrwać na weekend, nie musisz dzwonić po znajomych i na siłę szukać towarzystwa. Możesz podjąć decyzję sam, w każdej chwili, w dowolnym terminie.

  1. Jak chcesz

Plan podróży zależy od ciebie. Zero kompromisów, oglądania rzeczy, które cię nie interesują, czy udawania, że coś cię interesuje. Możesz w pełni wsłuchać się w swoje potrzeby – jeść kiedy jesteś głodny, odpoczywać kiedy czujesz zmęczenie, a jeśli coś niespodziewanie przykuje twoją uwagę – swobodnie zmienić plan.

  1. Ćwiczenie uważności

Podróżując z kompanem, bardzo często rozleniwiamy naszą percepcję. Mamy tendencję do zdawania się na drugą osobę, która pilnuje drogi, sprawdza godziny otwarcia, podejmuje decyzje. Podróżując samemu musimy wyostrzyć wszystkie nasze zmysły, co jest świetnym ćwiczeniem na uważność i orientację w terenie.

  1. Koniec języka za przewodnika

Mimo niesamowitej technologii, czasami nie ma lepszego wyboru, niż podpytanie lokalnych ludzi o drogę lub poradę. Bycie w obcym mieście, a tym bardziej kraju to spore wyzwanie. Przełamanie bariery wstydu przynosi sporo satysfakcji i niezapomniane wspomnienia.

  1. Poznawanie ludzi

Samotna wyprawa generuje dużo więcej sytuacji, w których mamy szansę nawiązać nowe znajomości. Podróżując ze znajomym, to z nim spędzamy większość czasu i dzielimy się spostrzeżeniami, samotnie dużo łatwiej wejść w interakcję z przypadkowymi ludźmi.

  1. Poznawanie siebie

Odkrywamy swoje mocne strony i słabości. Lepiej rozumiemy jakie są nasze ograniczenia, co nas onieśmiela, czego się wstydzimy i boimy. Łatwiej dostrzegamy co sprawia nam przyjemność i jak reagują na nas inni.

  1. Samodzielność

Jednym słowem – trzeba sobie radzić samemu. Robimy wiele rzeczy, które wydają nam się trudne, lub których nie potrafimy. Odkrywamy, że radzimy sobie lepiej niż myśleliśmy. Lub gorzej, ale mimo wszystko sobie radzimy. To dodaje nam pewności siebie.

  1. Wyjście ze strefy komfortu

Każda samotna podróż jest opuszczeniem strefy komfortu, zawsze budzi bowiem większy lęk, niż podróż z kompanem. Jest przełamaniem naszych ograniczeń i uczy zapewniać samemu sobie poczucie bezpieczeństwa.

  1. Spędzanie czasu z samym sobą

Wielu z nas tego nie potrafi. Zostając sami chwytamy za telefon i próbujemy zorganizować sobie towarzystwo. Nudzimy się. Samotna podróż przywraca nam miłość do samego siebie i daje szansę na autorefleksję.

  1. Tęsknota

Kiedy już spędzimy trochę czasu samotnie i zatęsknimy za bliskimi, doceniamy ich obecność, a nasze relacje stają się zdrowsze i trwalsze. Uświadamiamy sobie kogo naprawdę nam brakuje i na kim nam zależy.

Wygląda na to, że możemy spokojnie zacząć się pakować na najbliższą podróż, niezależnie od tego czy mamy z kim się wybrać. Podróżowanie samemu to niezwykła lekcja i wielkie wyzwanie