Chorwacja – niedoceniany skarb Europy

Akurat w Polsce Chorwacja od lat cieszy się sporym uznaniem, jednak w Europie odnosi się wrażenie, że przyjęła się krzywdząca klasyfikacja, stawiająca Chorwację niżej niż inne popularne wakacyjne kierunki. Kiedy znajomi mówią, że jadą na wakacje do Chorwacji, nie robi to na nas takiego wrażenia jak Włochy, Francja, czy Hiszpania. Nie myślimy, że marzyli o wycieczce do Chorwacji, tylko raczej, że pewnie chcieli coś tańszego, bo spłacają kredyt. Najwyższa pora zacząć myśleć o Chorwacji z ekscytacją, jest bowiem bezsprzecznie niedocenianym skarbem Europy.

Waluta Chorwacji

Podobnie jak Polska, Chorwacja jest członkiem Unii Europejskiej, jednak nie unii monetarnej. Obowiązującą walutą jest Kuna (HRK), której kurs to 1=0,59zł, dzięki czemu Chorwacja jest atrakcyjna cenowo (ceny podstawowych produktów są porównywalne do cen w Polsce).

Najmniejsze miasteczko na świecie

Chorwackie miasto Humdoczekało się wpisu do Księgi Rekordów Guinessa, jako najmniejsze miasto świata. Nie ma na świecie mniejszej miejscowości z prawami miejskimi. Posiada dwie ulice, a liczba mieszkańców waha się pomiędzy 8 a 22 osobami, w zależności od źródła informacji.

Istria

Hum znajduje się na półwyspie Istria w doborowym towarzystwie. Ma obok siebie dwa punkty obowiązkowe: Pulę i Rovinj. W Puli znajdują się najbardziej spektakularne zabytki z czasów rzymskich, a wśród nich trzeci co do wielkości (po rzymskim Koloseum i arenie we francuskim Nimes) najlepiej zachowany rzymski amfiteatr na świecie. Rovinj to przepiękne, romantyczne, malutkie miasteczko, gdzie czerwone dachówki magicznie łączą się z błękitem Adriatyku. Idealne dla lubiących gubić się w wąskich uliczkach.

Krawat

Jeden z najpopularniejszych elementów eleganckiego męskiego stroju pochodzi właśnie z Chorwacji. Wieki temu, chorwackie kobiety przed rozłąką z mężem, wiązały mu na szyi bawełnianą chustę. Miała przypominać mu o ukochanej, a także stanowiła symbol wierności i miłości. W XVII w. miała miejsce parada zorganizowana dla króla Francji – chusty bardzo przypadły mu do gustu. Francuska arystokracja od zawsze wyznaczała modowe trendy, moment w którym przejęła krawat od Chorwatów wróżył mu pewny sukces.

Gra o Tron

Dla wszystkich fanów tego popularnego serialu, Chorwacja to obowiązkowy kierunek. Stanowiła scenerię dla bardzo wielu scen, kręcono m.in. w Dubrowniku, Splicie, Klis, Szybeniku, Parku Narodowym Krka i na wyspie Hvar. Po pierwsze dlatego, że statystycznie jest miastem z największą liczbą słonecznych dni w całej Chorwacji, a po drugie dlatego, że znajduje się tam najstarszy w Europie, pochodzący z XVII w., Teatr Miejski, w którym do dziś odbywają się spektakle.

Najstarszy teatr świata

Chorwacja posiada najliczebniejszy archipelag wysp na Morzu Adriatyckim i drugi co do liczebności na Morzu Śródziemnym (wygrywa z nią tylko Grecja). 698 wysp, 389 wysepek i 78 raf. Dlaczego wybrać akurat wyspę Hvar? Znajduje się tutaj, pochodzący z  XVII w., najstarszy teatr świata, w którym do dziś odbywają się przedstawienia.

Wino i oliwa

Chorwacja to mały kraj, w związku z czym nie produkuje na dużą skalę, a sprzedaje swoje produkty głównie na rodzimym rynku. Prawdopodobnie z tych powodów nigdy nie słyszeliście o tym jak dobre jest chorwackie wino i oliwa. Jeśli wybierzecie się do Chorwacji – degustacja obowiązkowa.

Najpiękniejszy zachód słońca

To argument, który powinien przekonać wszystkich romantyków. Jest to oczywiście niemierzalne i bardzo subiektywne, jednak chorwackie zachody słońca otrzymały znak jakości od Alfreda Hitchcocka, który kręcąc zachód słońca w Zadarze uczynił go jednym z najpopularniejszych zachodów na Ziemi.

Dubrovnik

Miasto nie bez powodu jest nazywane „perłą Adriatyku” i nie bez powodu mówi się, że kto go nie widział, nie zna tak naprawdę Chorwacji. Widok na panoramę Dubrovnika ze wzgórza Srd niektórzy nazywają najpiękniejszym widokiem na świecie. Stare miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO już w 1979 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *