Couchsurfing: jak być dobrym wynajmującym i jak dobrze wynajmować?

Podróżowanie po świecie dawniej kojarzyło się z luksusem, na który stać tylko najbogatszych. Dziś, w dobie rozwoju komunikacji lotniczej, internetu oraz podróży indywidualnych istnieje wiele sposobów na obniżenie kosztów zagranicznych wojaży. Jednym z nich jest couchsurfing. Co to dokładnie jest i jak z tego korzystać?

Czym jest couchsurfing?

Określenie “couchsurfing” powstało przez zestawienie dwóch wyrazów: couch – czyli kanapa – i surfing. Jak łatwo wywnioskować, potocznie odnosi się ono do… udostępniania kanapy. Będąc gospodarzem przyjmujemy gościa do swojego domu i zapewniamy mu nocleg bez żadnej opłaty. Dla gospodarza to możliwość poznania ciekawych ludzi. Dla gościa – szansa na tani, dogodny nocleg. Korzyść obopólna. Nic dziwnego, że w setkach miast na całym świecie znaleźć można wiele punktów, w których turysta skorzysta z czyjejś kanapy. Warto dodać, że kanapa jest tu tylko pewnym symbolem, bo absolutnie nie chodzi tu o nocowanie na kanapie, tylko po prostu o goszczenie czy bycie goszczonym.

Jak korzystać z couchsurfingu?

Miejsca na nocleg poszukuje się w sieci przez serwis dla couchsurferów, np. Couchsurfing.org. Konieczna jest wcześniejsza rejestracja w serwisie, podczas której udzielamy odpowiedzi na wiele, czasem dość szczegółowych pytań. Od razu dostajemy pytanie o to, jaką formę couchsurfingu wybieramy: czy chcemy gościć, czy być goszczeni. Oczywiście możemy zaznaczyć też obydwie opcje. Pamiętajmy, że główną ideą couchsurfingu jest nie tylko tanie nocowanie, ale też poznawanie ciekawych ludzi oraz wzajemna pomoc. Zatem nawet jeśli mamy małe mieszkanie, przeciętne warunki i wydaje nam się, że w naszym mieszkaniu nikt nie zdecyduje się przenocować, to i tak zaznaczmy możliwość bycia hostem. To, co często dla nas wydaje się niezbyt korzystne dla gości, dla nich – szczególnie przy atrakcyjnej lokalizacji – nawet nocleg na kawałku Twojej podłogi może być w porządku. To, jakie są nasze możliwości goszczenia, po prostu opiszmy dokładnie w formularzu, przez co unikniemy nieporozumień.

Jak być dobrym gościem lub dobrym gospodarzem?

Jeśli już decydujesz się na nocleg w wybranym domu, sprawdź, jakie oczekiwania ma gospodarz. Zwykle nie chce od gościa niczego, choć w opisie niekiedy zdarza się, że na przykład będzie mu miło, jeśli gość pozostawi mu jakiś przysmak przywieziony ze swojego kraju. Może to być lokalny przysmak albo po prostu krajowe piwo. Chcąc być dobrze zapamiętanym, warto takie prośby spełniać.

Będąc gościem musisz również mieć na uwadze zwyczaje i przyzwyczajenia gospodarza. Jakby nie było – jesteś u niego, korzystasz z jego gościnności, więc powinieneś je respektować.

Jak sprawa przedstawia się z drugiej strony? Podobnie. Przede wszystkim szanujemy naszego gościa oraz jego prywatność. Pamiętajmy, że może być zmęczony po podróży. Na koniec, zarówno po stronie gościa jak i gospodarza mile widziana jest ocena w serwisie. Ma ona jednak nie tylko znaczenie grzecznościowe, ale stanowi też cenną informację dla innych użytkowników serwisu. Jest to też ważny element polityki bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *