Czego nie możesz pominąć, będąc w Tajlandii

Tajlandia cieszy się od lat niesłabnącą popularnością wśród turystów z całego świata. Bogata kultura, przepiękne plaże, pyszne jedzenie i niezapomniany klimat sprawiają, że rokrocznie przybywa tu coraz więcej osób. Co koniecznie musimy zobaczyć, zwiedzając Tajlandię?

One night in Bankgok…

Piosenkarz Murray Head w swoim słynnym utworze śpiewał o Bangkoku: “Jedna noc w Bangkoku sprawia, że twardziel pokornieje/ Niewielka tu granica między desperacją i ekstazą/ Jedna noc w Bangkoku i wytrzymali upadają (…) Mogę poczuć diabła idącego obok mnie”. Niespotykany klimat stolicy Tajlandii sprawia, że jest to miejsce, którego nie można pominąć. To wyjątkowe miasto, w którym azjatyckie tradycje spotykają się z nowoczesnością. Tu robi się naprawdę gorąco – i to nie tylko dlatego, że zgodnie z danymi jest to najgorętsze miasto świata.

W mieście tym nie istnieje żadne ścisłe “centrum”, choć turystów zainteresuje z pewnością centrum turystyczne z licznymi zabytkami, a także tzw. dzielnica rozrywki. Wyjątkowym miejscem jest też Chinatown – najbardziej kolorowa dzielnica miasta z licznymi świątyniami. Przechadzając się ciasnymi uliczkami Bangkoku łatwo się zagubić. Z kolei jadąc taksówką – łatwo utknąć w korku, bo liczba aut jest tu porażająca i zdecydowanie nie idzie za nią rozwinięta infrastruktura. Jednak będąc w Tajlandii Bangkoku nie można nie odwiedzić. Jest tu tak wiele do zobaczenia i zrobienia, że czasem ciężko na wszystko znaleźć czas. Na przykład na degustowanie lokalnych smaków, picie kokosowej wody, kosztowanie pysznych, dojrzałych mango, spróbowanie prawdziwego pad thaia, czy odwiedzenie Chatuchak Market.

Co musisz zobaczyć, będąc w Tajlandii

Planowanie podróży, szczególnie jeśli nie jest ona zbyt długa, po tak bogatym kulturowo kraju, jak Tajlandia, do łatwych nie należy. Po odwiedzeniu Bangkoku warto udać się na położony ok 100 km od stolicy “pływający targ” Damnoen Saduak. Następnie koniecznie trzeba pojechać do Ayutthayi – dawnej stolicy Tajlandii z licznymi posągami Buddy, świątyniami i ruinami pałaców.

Ponieważ Tajlandia powierzchnią znacznie przewyższa Polskę – ma ponad 513 km kwadratowych, podczas gdy nasz kraj tylko 312 km kwadratowych – właściwie nie da się jej podczas kilkunastodniowej wyprawy dobrze zwiedzić. Warto kraj zwiedzać po kawałku i po prostu po jakimś czasie do niego wrócić. Atrakcje, które są warte zobaczenia, są tak liczne, że nawet na te najważniejsze możemy nie mieć czasu.

Muai Thai: sport narodowy

Z pewnością podczas podróży po Tajlandii warto zobaczyć pojedynek w boksie tajskim, czyli Muai Thai. To dyscyplina, która uważana jest za tajlandzki sport narodowy i bez wątpienia rozwinęła się właśnie w tym kraju. Pierwsze wzmianki o tym stylu walki datuje się już na XIII wiek, a walka, toczona przez mistrzów, którzy kształcą się w jednej z wielu starych szkół boksu tajskiego, to ogromne przeżycie.

Sport ten jest niezwykle widowiskowy, a do tego jako element nieodłącznie związany z tajską kulturą, budzi olbrzymie zainteresowanie turystów. W całej Tajlandii miejsc, w których zobaczymy zawody Muai Thai jest bardzo wiele. Warto to zobaczyć, a jak się ma ochotę, to można próbować się też czegoś nauczyć w licznych szkołach.