Jak oszczędzić na wymarzoną podróż? Metody na odkładanie pieniędzy

Podróżowanie to sposób na przygodę, zwiedzanie nieznanych miejsc, a nawet sposób na życie. Pozwala poznać nowe kraje, zobaczyć niezapomniane widoki, poznać nowych ludzi i odmienne kultury oraz odnaleźć swoją pasję. Niestety, nie da się podróżować za darmo. Każda wyprawa wymaga mniejszego lub większego wkładu finansowego. Pieniądze więc trzeba skądś zdobyć. Niektórzy próbują szczęścia w hazardzie, choć trudno przyznać, że to metoda efektywna. Inni uważają, że najprościej jest oszczędzić. Tylko jak to zrobić?

Po pierwsze: ustal priorytety

Są ludzie, którym odkładanie pieniędzy przychodzi łatwo. Są jednak i tacy – i oni są w większości – że niezbyt łatwo jest im regularnie gromadzić pieniądze, nawet jeśli ich dochody są dosyć dobre. Przede wszystkim, kiedy zaczynamy oszczędzać, musimy jasno powiedzieć sobie, jaki jest nasz cel, i ustalić plan.

Najlepiej swoje wyprawy przygotowywać z dużym wyprzedzeniem, by łatwiej było zrealizować gromadzenie środków. Rozbicie oszczędzania na 6 czy 10 miesięcy może wydawać się długie, ale jest znacznie łatwiejsze. Jeśli wiemy, że naszym celem jest niezapomniana podróż i będzie to nagroda za wytrwałe odkładanie środków i rezygnację z ulotnych, zbędnych często dóbr, to z pewnością składanie przyjdzie nam dużo łatwiej. Bez określonego celu, a więc nagrody za miesiące wyrzeczeń, trudniej uzasadnić ograniczanie wydatków.

Warto wprowadzić sobie coś na kształt swojej „złotej zasady oszczędzania”. Np., że będziesz odkładać 10 procent swojej pensji co miesiąc.

Rutynowe sposoby oszczędzania, czyli poświęcenie

Jeśli nie wyobrażasz sobie odkładania 10 procent swoich zarobków, bo uważasz, że nie dasz rady normalnie dotrwać do końca miesiąca to prawdopodobnie… niezbyt dobrze zrewidowałeś wydatki. Ile razy w tygodniu przed pracą zachodzisz na kawę do Starbucksa? Ile razy zbyt dużo wydajesz w sklepie, bo chodzisz na zakupy bez listy, ale za to z pustym żołądkiem? Ile razy dajesz się namówić na jedzenie na mieście, bo znów do pracy nie przygotowałeś/aś posiłku? Jeśli policzyć wszystkie te „zwyczajne” wydatki, to z pewnością znajdziesz już sposób na oszczędzanie.

Sposobem na oszczędzanie, jest także… bardziej świadome wydawanie pieniędzy. Wchodząc do sklepu porównuj ceny, szukaj tańszych produktów. Planuj swoje odżywianie i więcej gotuj w domu. Pamiętaj, że wcale nie musisz szczególnie oszczędzać na jedzeniu – wystarczy, że będziesz kupować je racjonalnie,

Dodatkowa praca

Idealnie byłoby nie musieć pracować po godzinach, ale jeśli widzisz, że Twoje rutynowe metody mogą okazać się niewystarczające, to dodatkowe zajęcie z pewnością okaże się przydatne. Pomyśl, co możesz zrobić dodatkowo, popatrz na ogłoszenia w sieci albo zainspiruj się serwisami dla freelancerów. Jeśli ci się uda, znajdziesz zajęcie i dodatkowe środki na swój wyjazd.

Sposób na drobniaki i lżejszy portfel

Nie oszukujmy się: nikt nie ludzi w swoim portfelu nosić góry drobniaków. Choć pani w osiedlowym zwykle jest ci „dłużna” grosik, to i tak zawsze tych „miedziaków” nam się nazbiera. Co z nimi zrobić? Po prostu wrzucać do słoika. Ok, nie odłożysz z tego wiele, ale jeśli założysz, że wrzucasz wszystko np. poniżej 50 groszy, to po pewnym czasie zaobaczysz, że sfinansujesz jeden czy dwa noclegi. A tu już przecież coś.

Jak widać, oszczędzać na wymarzony urlop można na wiele sposobów. Ważne jest, by znaleźć dla siebie ten odpowiedni i się go trzymać. Konsekwencja i upór robią swoje. Badania mówią bowiem, że ci, którzy umieją odraczać przyjemności, osiągają sukces.