Jak podróżować, będąc osobą niepełnosprawną?

Miłośnicy podróży zgodnie przyznają, że jeżdżenie i zwiedzanie świata to dla nich sposób na wolność. Niestety, z poczuciem wolności może być różnie – szczególnie jeśli uświadamiasz sobie, że jesteś osobą niepełnosprawną. A to, samo w sobie, zwykle wiąże się z wieloma ograniczeniami. Na szczęście w dzisiejszych czasach także osoby z ograniczeniami mogą swobodnie podróżować.

Czym różnią się podróże osób niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne, które dopiero zaczynają przygodę z podróżowaniem, choć oczywiście są w pełni świadome wielu ograniczeń, które w podróży mogą je spotkać, to jednak nie zawsze wiedzą, z jak różnymi trudnościami trzeba się liczyć.

Dlatego w podróżach osób niepełnosprawnych tak istotne jest bardzo dokładne zaplanowanie całego przedsięwzięcia. Całego – od początku, do końca. W przypadku podróży samolotem wymagana jest asysta, którą należy zgłosić w określonym czasie przed lotem. Stąd konieczność szczegółowego zaplanowania podróży. A to tylko jedna z ważnych kwestii, o których trzeba pamiętać.

Transport i nocleg

Przybywając w docelowe miejsce, konieczne jest znalezienie właściwego transportu. Nie wszystkie środki komunikacji, znajdujące się w pobliżu lotniska, np. pociągi czy autobusy, będą przeznaczone także dla niepełnosprawnych. Dokładnych informacji o komunikacji dla osób niepełnosprawnych, przykładowo autobusów niskopodłogowych, najlepiej szukać na stronach internetowych przewoźników w danym mieście. Zawsze można poszukać też odpowiedniej taksówki.

Kolejną ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest to,by miejsce noclegu było przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Bez większych problemów obędzie się, jeśli szukać będziemy noclegu w hotelu. Te, choć są zwykle droższe od hosteli czy kwater prywatnych, z dużym prawdopodobieństwem będą doskonale dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, zarówno pod kątem dostępności wind, braku progów, szerokich drzwi, czy wreszcie odpowiednich toalet i łazienek. Ale oczywiście nie tylko hotele mogą spełniać odpowiednie standardy. Na szczęście takich miejsc nie trzeba wcale szukać metodą prób i błędów – wystarczy skorzystać z odpowiednich serwisów internetowych, w których zastosować można odpowiednie filtry i poszukiwać tylko noclegów właściwie zorganizowanych.

Tworzenie planu podróży

Każdy wyjazd w gronie znajomych wymaga wcześniejszych konsultacji. Jeśli dotąd nie podróżowała, jej znajomi nie do końca mogą zdawać sobie sprawę z faktu, że zwiedzanie z osobą niepełnosprawną może być trudniejsze. W tych kwestiach konieczna jest absolutna szczerość, ale także wzajemne zrozumienie. Będąc osobą niepełnosprawną również odczuwamy pragnienie zobaczenia niecodziennych miejsc, ale niekiedy może się zdarzyć, że dana sytuacja po prostu nas przerośnie. W takich momentach dobrze mieć plan alternatywny, taki, który będzie do zrealizowania dla wszystkich członków ekipy. Jeśli jednak nie, warto rozważyć po prostu dzień relaksu i umożliwić przyjaciołom zwiedzenie tego, czego my nie będziemy mogli. Planując podróż musimy wziąć pod uwagę ograniczenia, z jakimi wiąże się nasza niepełnosprawność.

Z kolei będąc towarzyszem podróży osoby niepełnosprawnej należy pamiętać, że takie plany świadczą o ogromnym wzajemnym zaufaniu. Bądźmy empatyczni, a z pewnością nawet w nieprzewidzianych sytuacjach dojdziemy do porozumienia.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Udając się w wymarzoną podróż, wiele osób w ferworze planów, po prostu zakłada, że wszystko z pewnością pójdzie dobrze, bo nieprzewidziane sytuacje zdarzają się rzadko. Każdy, a szczególnie osoby niepełnosprawne, muszą o swoje bezpieczeństwo zadbać bezwzględnie. Chodzi nie tylko o zaplanowanie pewnych noclegów czy środków transportu, ale również ubezpieczenie na wypadek na przykład pobytu w szpitalu oraz konieczności udzielenia nawet zwykłej pomocy lekarskiej, a także na okoliczność nieprzewidzianych zdarzeń i wypadków.

Jadąc za granicę i zakładając podróże w mniej bezpieczne tereny, choćby ze względu na zagrożenia meteorologiczne, musimy mieć na uwadze przeróżne aspekty.

Bardzo ważną sprawą jest pamięć o wszelkich medykamentach, które przyjmujemy i które są nam niezbędne. Oczywiście w razie gdyby ich zabrakło, najpewniej znajdziemy je w zagranicznych aptekach, jednak ceny leków mogą nas zaskoczyć. Dlatego najlepiej jest wszystko mieć ze sobą.

Poza lekami, koniecznie pamiętajmy o zabraniu wszelkiego “ekwipunku”, który jest nam potrzebny na co dzień, ze względu na niepełnosprawność – na przykład kule, jeśli przy ich pomocy się poruszamy. Dobrze rozważyć zabranie ze sobą zapasowych, na wszelki wypadek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *