Jak żyć podróżując? Wskazówki dla cyfrowych nomadów

Podróżowanie po świecie może być bardzo ekscytujące. Dla niektórych jest to sposób na życie. Daje wolność, swobodę, jest źródłem wielkich przeżyć. Jednak takie życie, jak każde, wymaga środków finansowych. Najlepiej więc podróżowanie łączyć z pracą zdalną lub zawodem freelancera. Rozwiązania te gwarantują niezależność. Jedynym warunkiem jest dostęp do internetu.

Coraz więcej freelancerów

Jak pokazują badania, z roku na rok liczba freelancerów gwałtownie rośnie. Odpowiada za to coraz wyraźniejsze znudzenie ludzi tradycyjnym stylem pracy, monotonią ośmiogodzinnego dnia i brakiem elastyczności. Pracujący coraz częściej popadają w marazm, szybciej dopada ich wypalenie zawodowe. Szybkie życie, brak czasu na własne pasje, hobby, skłania do przemyśleń i coraz częściej popycha ludzi do porzucenia dotychczasowego stylu życia na rzecz podróży po świecie. Nie oznacza to jednak, że mogą całkowicie porzucić pracę. Mogą jednak pracować tak, jak chcą i tam, gdzie chcą. Pracując dla siebie i na własnych warunkach można poświęcać pracy tyle czasu, ile jest to potrzebne, by móc skromnie żyć i podróżować. A życie w wielu krajach jest zdecydowanie tańsze niż na przykład w Europie.

Jak zostać cyfrowym nomadą?

Nomadzi to plemiona, które prowadziły koczowniczy tryb życia. Mówiąc inaczej, ludzie ci nie mieszkali na jednym terenie, tylko stale się przemieszczali na przykład poszukując żywności dla siebie, dla swoich zwierząt lub po prostu w poszukiwaniu łagodniejszego klimatu. Nigdy nie przebywali w jednym miejscu dłużej niż przez kilka tygodni czy miesięcy.

Właśnie od tego określenia wziął się współczesny termin: “cyfrowy nomada”. Można nim się stać dzięki technologii, która umożliwia nam pracę w dowolnym miejscu globu. Choć dla cyfrowego nomady przemieszczanie się nie jest koniecznością, to jednak jest wyborem, który pozwala wieść życie podróżnika i jednocześnie cieszyć się stałym dochodem, odpowiednim do czasu poświęcanego pracy.

Cyfrowym nomadą może być każdy, kto znudził się swoim dotychczasowym życiem, albo kto pragnie poznawać świat. Pierwszym krokiem, ku takiemu stylowi, życia jest znalezienie zawodu, który pozwoli pracować w dogodnym dla siebie czasie i łączyć zarabianie z podróżowaniem.

Przygotuj zapas środków finansowych

Praca na freelansie wymaga wysokiego poczucia odpowiedzialności, terminowości i świetnego zorganizowania. Niezależnie od tego czy będziemy wykonywać grafikę, zajmiemy się copywritingiem, czy tworzeniem stron internetowych, zawsze musimy tak zaplanować swój czas, by wykonać swoje zlecenia w sposób należyty. Dbanie o stałych klientów jest sprawą priorytetową. Po drugie, dobrze jest mieć przygotowany jakiś zapas środków finansowych na wypadek gdyby przez pewien czas zlecenia się nie trafiały lub gdybyśmy z jakichś powodów, na przykład zdrowotnych, nie mogli ich wykonywać. Będąc na drugim końcu świata, sytuacja, kiedy pozostajemy całkiem bez pieniędzy, może być przerażająca.

Pozbądź się zobowiązań

Kolejnym krokiem jest pozbycie się tego, co może nas wiązać w ojczystym kraju. Nie, nie chodzi o pożegnanie rodziny, tylko o… pozbycie się zobowiązań i długów. Podróżowanie, choć jest piękne, to jednak z garbem na plecach w postaci długu, na który musimy dodatkowo zarabiać, jest sporym utrudnieniem.

Komunikacja z bliskimi

W rodzinnym kraju z pewnością zostawisz wiele bliskich osób, z którymi będziesz chciał się kontaktować. Ułatwi to po pierwsze rozesłanie do nich swojego adresu e-mail, nazwy użytkownika komunikatora, takiego jak na przykład Skype, a także kupienie telefonu bez simlocka. Dzięki temu będąc w kolejnych krajach będziesz mógł łatwo i z pewnością taniej dzwonić do domu. Jest to też kwestia bezpieczeństwa. Warto informować najbliższych o tym, gdzie aktualnie się znajdujemy.

Bezpieczeństwo i sprawy formalne

Konieczną sprawą jest wykupienie porządnego ubezpieczenia. Nie oszukujmy się – takiego, w którym nawet na wypadek śmierci dostaniemy transport do kraju za darmo. Brzmi przerażająco, ale odpowiedzialny cyfrowy nomada nie przerzuca żadnych kosztów na rodzinę. A te mogą być naprawdę gigantyczne.

Pamiętajmy także o ubezpieczeniach zdrowotnych oraz alertach na wypadek wyłudzenia kredytu. Taką usługę można wykupić w Biurze Informacji Kredytowej.

Jeśli już zadbałeś o te najważniejsze rzeczy, śmiało możesz planować podróż.