Kraków. Co warto zwiedzić w grodzie Kraka?

Kraków to dawna stolica Polski i drugie pod względem wielkości miast w kraju. Jako jedno z najstarszych miast, odznacza się wieloma ciekawymi zabytkami, budowlami i atrakcjami. Od początku XVII wieku miasto było siedzibą królów Polski. Nic dziwnego, że dotąd często określa się je mianem “miasta królów”.

Położenie i ranga miasta na arenie kraju

Kraków znajduje się w południowej części Polski, w województwie Małopolskim. Miasto ulokowane zostało nad rzeką Wisłą, a jego położenie geograficzne sprawia, że często jest bazą wypadową dla wycieczek w góry czy do położonej niedaleko kopalni soli w Wieliczce oraz Auschwitz.

Miasto, jako była stolica Polski, którą było jeszcze prawie do końca XVIII wieku, dokładnie do 1795 roku, jako jedyne miast kraju ma przywilej używania w herbie Godła Państwa Polskiego. Oficjalna nazwa miasta jest również symboliczna: Stołeczne Królewskie Miasto Kraków.

Jak w każdym stary mieście, także i w Krakowie znajduje się wiele cennych zabytków. O wysokiej randze miasta świadczy też fakt, że jest siedzibą wielu znaczących polskich instytucji o znaczeniu wojskowym, kulturalnym i narodowym, takich jak Państwowy Instytut Badawczy, Archiwum Narodowe, dowództwo Sił Specjalnych RP, czy Narodowe Centrum Nauki. Są tu też liczne muzea i galerie.

Najważniejsze zabytki i miejsca Krakowa

Gród króla Kraka, od którego imienia – zgodnie z niektórymi legendami – nazwę wzięło miasto, z pewnością warto odwiedzić, jednak odwiedzenie najważniejszych jego zabytków oraz historycznych miejsc, wymaga przynajmniej kilku dni. To świetny cel weekendowej podróży, w której połączyć można np. wypad do przepięknej Jury Krakowsko-Częstochowskiej, zwiedzanie Auschwitz i kopalni soli w Wieliczce, spacery po starówce i zwiedzanie miejskich zabytków z wieczornym wypadem do jednego z licznych klubów.

Kraków jest obecnie jednym z miast Polski bardzo chętnie wybieranych przez turystów. W 2012 roku miasto odwiedziło aż 9 milionów turystów, a liczba ta stale rośnie. Sprzyja temu bardzo dogodna komunikacja w mieście oraz wygodny transport: sąsiedztwa międzynarodowych lotnisk oraz dogodny transport kolejowy.

Będąc w mieście królów, nie można pominąć najważniejszych zabytków miasta. Koniecznie należy zobaczyć Barbakan i stamtąd Drogą Królewską przespacerować się na Wawel, czyli zamek królewski, w którym można zobaczyć m.in. Dzwon Zygmunta (zwanego “sercem Wawelu”) oraz Groby Królewskie. Po zwiedzeniu zamku, latem zejść można do Smoczej Jamy, gdzie stoi jeden z najbardziej znanych symboli Krakowa: smok ziejący ogniem, i udać się w kierunku Rynku Głównego. Tam znajduje się kolejny znany obiekt miasta: Sukiennice z wieżą ratuszową i kościołem Wojciecha.

Obowiązkowym elementem wizyty w Krakowie jest zwiedzanie słynnego Kazimierza – historycznej dzielnicy miasta, w której przez wieki przenikały się kultury chrześcijańska i żydowska. Na Kazimierzu znajduje się kilka synagog i kościołów, a także Plac Wolonica i Mykwa Wielka.

To tylko jedna z propozycji zwiedzania Krakowa, ale w sieci znaleźć można już wiele gotowych planów podróży, które pozwolą dopasować zwiedzanie do indywidualnego tempa i preferencji. Miasto i jego okolice są z pewnością warte poświęcenia im kilku dni.