Makau: chińska stolica hazardu

Makau to jeden z dwóch administracyjnych regionów Chin, o powierzchni niewiele ponad 30,5 km kwadratowych. To obszar o największej gęstości zaludnienia na świecie i jednocześnie o najniższym przyroście naturalnym. Jest też jednym z najbogatszych regionów świata, w którym dochód przynosi przede wszystkim w turystyka oraz hazard. Z tego powodu Makau, albo inaczej też Makao, często nazywane jest „chińskim Las Vegas”. Co więcej, to jedna z najstarszych europejskich kolonii w Chinach, gdzie już w szesnastym wieku osiedli pierwsi kupcy z Portugalii. Napływ ludności chińskiej oraz kupców z innych regionów świata sprawił, że Makau stał się wyjątkowym tyglem kultur.

Historia regionu

Makau po raz pierwszy na mapach pojawiło się już około II wieku przed naszą erą. Przez lata co pewien czas zmieniała przynależność terytorialną. Wiele wieków była to niewiele znacząca osada. Dopiero w XIV wieku zaczęła tu napływać ludność trudniąca się rybołówstwem. Przełomem w rozwoju osady był rok 1535, kiedy to portugalscy rybacy dostali szansę na cumowanie swoich statków w tamtejszych portach i prowadzenie handlu. Od tamtej pory Portugalczyków przybywało i stopniowo zyskiwali oni coraz mocniejszą pozycję w regionie. Wreszcie, po tzw. “wojnach opiumowych”, Portugalia zajęła wyspy Taipa i Coloane (dwie z trzech, na których leży dzisiejsze Makau) i wreszcie doszło do przekazania rejonu w wieczyste użytkowanie Portugalczykom. Sytuacja ta trwała do 20 grudnia 1999 roku, od kiedy to prawa do Makau znów przynależą do Chin.

Hazard i życie nocne

Makau pod względem gospodarczym stawia przede wszystkim na turystykę i olbrzymie dochody czerpie przede wszystkim z hazardu. To jedyne miejsce w Chińskiej Republice Ludowej, gdzie hazard nie jest zabroniony. Będąc tam, można poczuć się jak w Las Vegas, z tym, że przy Macau Las Vegas blednie, choć oglądając amerykańskie filmy odnieść można wrażenie, że poza nim nic innego nie istnieje. Przeciwnie. Kasyna w Makao już w 2012 roku zarobiły więcej, niż wszystkie, znajdujące się w USA razem wzięte. To imponujące. Bogactwo chińskiej stolicy hazardu widać na każdym kroku. Nocą miasta rozświetlone jest neonami, które błyszczą także ze ścian nowoczesnych drapaczy chmur.

Co warto zwiedzić?

Makau, to miejsce, w którym ślady dawnych kultur chińskich i kolonializmu mieszają się z nowoczesnymi zabudowaniami. Jest tu mnóstwo zieleni, parków i skwerów, na których można wypocząć, po przechadzkach brukowanymi uliczkami, zbudowanymi jeszcze w czasach kolonialnych. Ulice zdobią budynki w stylu art déco, barokowe kościoły i inne ciekawe budowle. To dobra kultury, które należy chronić przed upływem czasu, dlatego już od blisko 15 lat historyczne centrum Makau znajduje się na liście UNESCO.

Będąc w Makau mamy do wyboru bardzo wiele ciekawych miejsc i obiektów – świątyń i miejsc kultu, miejsc i placów historycznych. Ze względu na niewielki obszar regionu, nawet podczas krótkiego pobytu zwiedzić można te najważniejsze. Warto udać się na Senado Square, skąd odchodzą przepiękne uliczki, łączące elementy architektury chińskiej i portugalskiej. Stamtąd można dojść do Katedry św. Pawła, a nieopodal znajdują się też fortyfikacja Mong Ha i świątynia Kun Lam. Warto udać się na najwyższy punkt w rejonie – wzgórze Guia. Na jej szczycie znajduje się latarnia morska oraz fort. Dostać się tam można kolejką.

Obowiązkowym punktem wyprawy do Makau jest taoistyczna świątynia bogini morza A-Ma, od której, zgodnie z legendą, nazwę wzięło to miejsce.