Zakwaterowanie w Chorwacji: tanie apartamenty i domy na wakacje

Medulin

 

Medulin jest częścią Riwiery Medulin, w skład której wchodzi kilka miejscowości. Medulin było kiedyś wioską rybacką, teraz jest popularnym miejscem turystycznym. Znajduje się 10km od Puli, i stanowi jeden z głównych ośrodków turystycznych Istrii.

Jak wiele miast Istrii, pochodzi z czasów starożytnych. Wzdłuż wybrzeża można odnaleźć pozostałości z okresu rzymskiego. Informacje w formie pisanej o tym mieście pojawiły się po raz pierwszy w 1150. Był również taki okres, kiedy Medulin było opustoszałe z powodu wojennej zawieruchy, zniszczeń czy epidemii. Dzisiaj miasto zamieszkuje około 2000 osób.

Najbardziej znaną plażą Medulin jest Bijeca. Piaszczysta plaża o długości 1 kilometra, która jest idealnym miejscem zarówno dla dzieci jak i osób starszych. Na plaży można wypożyczyć leżaki i parasole, jest zjeżdżalnia, można także grać w siatkówkę plażową. Pobliskie drzewa zapewniają przyjemny cień i chłód. Kolejną plażą jest Skrape, bardzo popularna wśród mieszkańców. Jest ona skalista i stanowi idealne miejsce do opalania, a jej zaletą jest krystalicznie czyste morze. Dno morza jest kamieniste. Natomiast plaża Belvedere rozciąga się na 500 metrów. Jest bardzo dobrze wyposażona, posiada prysznice, schody do morza, bezpłatny bezprzewodowy internet, 200 leżaków i 30 dwuosobowych leżaków z parasolami, a nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwają ratownicy.

Ponieważ turystyka w Medulin jest główną gałęzią gospodarki, można znaleźć tu wszystkie rodzaje zakwaterowania. Są tu dwu, trzy i czterogwiazdkowe hotele, a także kilka małych rodzinnych hotelików i pensjonatów, nie wspominając już o apartamentach i mieszkaniach. Podobnie jak we wszystkich miejscowościach turystycznych, rynek kwater prywatnych jest dominujący. Można znaleźć ich różne rodzaje: apartamenty, pokoje, domy, wille, o czym zresztą można się przekonać korzystając z noclegowych baz internetowych, takich jak np. serwis Wakacje-HR.pl.

Miejscowość oferuje sporo ciekawych obiektów wartych zobaczenia. Stanowisko archeologiczne Vizula, to miejsce, gdzie można zobaczyć pozostałości luksusowej, rzymskiej willi, która została wybudowany w okresie panowania cesarzy Augusta do Konstantyna Wielkiego. Wzdłuż wybrzeża Medulin zachowało się kilka wiatraków pochodzących z końca XIX wieku. Kościół św. Agnieszki w Medulin jest wyjątkowy na terenie całej Istrii, ponieważ posiada dwie dzwonnice. Został zbudowany w 1893 roku, a obecnie, w sezonie letnim odbywają się w nim koncerty. Także w okresie letnim, odbywają się w mieście Targi Rzemiosła, na których oferowane są tradycyjne i oryginalne produkty istryjskie.

Entuzjaści sportu i miłośnicy aktywnego wypoczynku będą zachwyceni ofertą przygotowaną z myślą o nich. Medulin i jego Riwiera chlubią się jednymi z najlepszych i najpiękniejszych tras rowerowych w Istrii. Miłośnicy golfa znajdą pole golfowe 1km od centrum miejscowości. Są tu również 2 rancza, które oferują jazdę konną. Jest tu także wiele boisk do piłki nożnej, na których kluby piłkarskie organizują mecze i treningi. Oczywiście popularne są różne sporty wodne, takie jak windsurfing, kitesurfing, żeglarstwo, narty wodne, kajaki, nurkowanie i wiele innych.

W pobliżu Medulin znajdują się miejsca warte odwiedzenie: historyczne miasto Pula, Park Narodowy Brijuni, Rovinj, Poreč, Novigrad i Umag. Można również wybrać się na wycieczkę łodzią po zatoce Medulin.