Największe Małe Miasteczko na Świecie, czyli Reno zapomniany konkurent Las Vegas

Chyba każdy w jakimś stopniu marzy o wizycie w Las Vegas. Bez względu na to czy zawiodłaby nas tam fascynacja hazardem, chęć przeżycia kultowej nocy, zwykła ciekawość czy wręcz przeciwnie – sceptycyzm, Las Vegas pozostaje miastem, które każdy z nas chciałby zobaczyć. Jest jednym z najbardziej znanych miast na świecie, ogromny wpływ ma na to jego silna obecność w kulturze popularnej. Vegas pojawia się w wielu filmach, każdy słyszał o parach biorących ekspresowe śluby, skandalach i nieprzespanych nocach. A co mówi nam nazwa Reno? Niewiele. A od tego właśnie wszystko się zaczęło.

Nevada w pigułce

Wszystko zaczęło się od kilku pionierów, którzy w latach 50. XIX wieku osiedlili się w dolinie rzeki Truckee. Zaczęli zajmować się na tej żyznej glebie rolnictwem, a także handlem z podróżnikami. Na przestrzeni kilkunastu kolejnych lat w dolinie odkryto złoto i srebro, co doprowadziło do jej szybkiego rozwoju. Odkryte pokłady srebra doprowadziły do jednej z największych w historii górnictwa „gorączek”. Jak każdy boom, także i ten miał swój koniec. Wraz ze znacznym spadkiem wydobycia surowców, ekonomiczna siła przesunęła się do niewiele wcześniej znaczących miast – Reno i Las Vegas.

Hazardowa stolica świata

Jeśli myślicie, że sny o Las Vegas robią z was konesera w dziedzinie hazardu, to jesteście w błędzie. Po górniczej gorączce, Nevada zaczęła przyciągać ludzi swoim niezwykle liberalny prawem. W 1931 roku zalegalizowano hazard, oraz nierygorystyczne prawo dotyczące rozwodów. Choć inne stany dość szybko przyjęły podobne prawa, Reno pozostało kolebką hazardu. Do 60. lat XX wieku pozostawało hazardową stolicą świata. Największym ciosem dla Reno był rozwój Las Vegas – doprowadził do zamknięcia w Reno wielu mniejszych kasyn i znacznego zmniejszenia ruchu w tych większych.

Reno czy Las Vegas?

Jeśli szukacie filmowego Vegas – jedźcie do Vegas. Nie ulega wątpliwości, że najwięcej dzieje się tam, gdzie gromadzi się najwięcej ludzi. Jeśli jednak lubicie przecierać mniej znane szlaki, a przede wszystkim podróżować trochę inaczej niż wszyscy – jedźcie do Reno.  Jest jedynie około 50 lat starsze od Las Vegas, ale ta niewielka różnica sprawia, że ma niepowtarzalny, można się nawet pokusić o stwierdzenie “retro”, klimat. Mimo hazardowej kultury, miasta bardzo się różnią. Porównywanie ich nie ma większego sensu, każdy powinien wybrać to, co bardziej mu odpowiada.

Ekonomia

Przez mniejszą popularność, naturalnym jest, że ceny w Reno są dużo niższe, jest więc na pewno lepszym wyborem dla tych, którzy chcą wydać mniej pieniędzy

Rozrywka

Reno jest dużo spokojniejsze, posiada starsze i mniejsze kasyna, co wcale nie musi być wadą. Jeśli ktoś nie lubi tłumów i masy turystów, którzy do kasyna przychodzą jedynie zobaczyć jak wygląda, być może Reno jest lepszym wyborem. Niewątpliwie jednak dla poszukujących nocnych rozrywek, czy występów z gwiazdami z najwyższej półki, Las Vegas jest zwycięzcą.

Pogoda

Często mówi się, że jedyne co łączy te dwa miasta to fakt, że znajdują się w tym samym stanie. I faktycznie, nawet pogoda jest nie do porównania. Reno posiada łagodniejszy klimat z wyraźnie zarysowanymi czterema porami roku, natomiast Las Vegas jest zdecydowanie dla fanów wysokich temperatur – w okresie letnim temperatury sięgają 40 stopni Celsjusza.

Okolice

Jeśli poza wizytą w światowym centrum rozrywki i hazardu chcielibyście zwiedzić także okolicę i trochę odetchnąć, więcej atrakcji ma w tym względzie do zaoferowania Reno. W odległości 40 km znajduje się Virginia City, a podróż przenosi w czasie do 1860 roku – drewniane chodniki i wystawa zabytkowych maszyn do pracy przy wydobywaniu złota stanowią niecodzienny widok. Niezwykle urokliwe jest również leżące w odległości 80km jezioro Tahoe, widok naprawdę zapiera dech w piersiach.

Nie ma wątpliwości, że pod względem rozrywki, Las Vegas jest bezkonkurencyjne, jest ikoną samą w sobie i dla tych, którzy chcą naprawdę poczuć w czym tkwi ta wyjątkowość – Vegas jest punktem obowiązkowym. Warto jednak pamiętać o Reno, gdzie wszystko się zaczęło. To idealne miejsce dla tych, którzy lubią zbaczać z popularnych i oklepanych ścieżek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *