(Pół)turystyczny przewodnik po urokliwym polskim wybrzeżu

Nad Bałtykiem jest pięknie i wielu z nas ma do naszego wybrzeża sentyment. Coraz częściej wybieramy się jednak na wakacje za granicą. Dlaczego? Narzekamy na tłok i brudne plaże, a żarty o parawanach pojawiają się w sieci na długo przed wakacjami. Głośne klubowe imprezy, ceny jak za granicą i brak gwarancji słonecznej pogody powodują, że wolimy wybrać się w ciepłe kraje. Poniższa lista przypomni wam o najwspanialszych miejscach polskiego wybrzeża i pomoże odkryć nieznane zakątki:

  1. Trójmiasto

Na przełomie ostatnich kilku lat  Gdańsk niezmiennie znajduje się w rankingu 40 najgorętszych turystycznych kierunków brytyjskiego dziennika “The Guardian”, a jego Starówka jest często określana jedną z najpiękniejszych w tej części Europy. Wystarczy krótki spacer po centrum, żeby zrozumieć dlaczego. Poza klasycznymi punktami turystycznymi:  ratuszem z 83 metrową wieżą, fontanną Neptuna, Złotą Kamienicą czy XVIII-wiecznym Domem Uphagena, na przestrzeni kilku ostatnich lat powstało wiele ciekawych nowoczesnych projektów m.in. ekspresyjna bryła Muzeum II Wojny Światowej oraz Europejskie Centrum Solidarności. Gdańsk jest tradycyjnym, a jednocześnie tętniącym życiem miastem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Gdynia-Orłowo to zdaniem wielu jedno z najbardziej urokliwych miejsc na wybrzeżu. Malutkie molo i charakterystyczny klif tworzą niepowtarzalny, romantyczny klimat. Zakaz wchodzenia na szczyt klifu jest przez turystów nagminnie łamany przez chęć zobaczenia pięknej panoramy. Przyjemnie jest spacerem wzdłuż plaży, przenieść się z Gdyni do Sopotu.

Sopot to miasto, które nie śpi. Poza najdłuższym bałtyckim molo, jest znany głównie z nocnego życia i nadmorskich imprez.

  1. Wyspa Sobieszewska

Zmęczeni zgiełkiem Trójmiasta, możemy dać się zaskoczyć kameralnej Wyspie Sobieszewskiej. Stanowi dzielnicę Gdańska, jednak ma się wrażenie, że jest nieco zapomniana. Posiada piaszczyste, szerokie plaże i kąpieliska. Stanowi obszar o statusie chronionego krajobrazu, ze względu na zatrzymujące się na niej w swoich migracjach ptaki – można zaobserwować około 300 różnych gatunków. Tym samym, znajdują się na niej dwa rezerwaty: Ptasi Raj i Mewia Łacha.

  1. Kadyny ( 20 km od Elbląga)

Urokliwa wieś znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej i Rezerwatu Kadyński Las.Znajduje się tutaj jedna z najczystszych plaż Zalewu Wiślanego, która przywita nas spokojem i brakiem tłumów. Cesarz Wilhelm II wybrał tę wioskę na swoją letnią rezydencję. Pozostał tu po nim pałac,w którego dworskich zabudowaniach znajduje się obecnie elegancki hotel. Odnajdziemy tu także jeden z najstarszych polskich dębów.

  1. Łeba

Łeba posiada według The Guardian jedne z najpiękniejszych plaż Bałtykiem. Łąki i lasy zespalające się z ruchomymi wydmami to unikat na skalę światową. W 1967 roku, w celu ochrony tego skarbu natury, powstał tutaj Słowiński Park Narodowy. Ruchome piaski, ze względu na swoją unikatowość i specyfikę, znalazły się na liście Światowych Rezerwatów Biosfery UNESCO.

  1. Osetnik

Idealną alternatywą dla dość turystycznej Łeby, jest leżący 23km dalej Osetnik. Większość osób kieruje się do tych bardziej znanych ośrodków, dzięki czemu jest tutaj pusto i możemy cieszyć się rozległą, opadającą do morza plażą. Uroku dodaje XX wieczna latarnia morska i piękne wschody i zachody słońca.

  1. Sarbinowo

Leży blisko Mielna, bo jedynie 8km, jest natomiast w przeciwieństwie do niego prawdziwym zaciszem. Idealne miejsce dla tych, którzy marzą o noclegu blisko plaży i świętym spokoju. Urokliwa promenada zbudowana na szczycie muru zaporowego pozwala na przyjemny spacer (ciągnie się przez 1km), dłuższy spacer można z kolei odbyć do oddalonej o 5 km morskiej latarni w Gąskach.

  1. Półwysep Helski

W 2013 r. The World Geography zamieścił Półwysep Helski na liście 15 najbardziej zdumiewających półwyspów świata. Mierzeja ma aż 34 km, podczas gdy w najwęższym miejscu jedynie 150 m szerokości. Dzięki wiejącym tutaj wiatrom posiada idealne warunki do windsurfingu i kitesurfingu. Atrakcją są także foki– Stacja Morska od 1992 roku prowadzi na Helu projekt odtwarzania kolonii fok na polskim wybrzeżu. W centrum miasta urzekają malownicze domki rybackie z końca XVIII wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *