Zanim wyjedziesz za granicę: nieznajomość prawa szkodzi

Wyjazdy za granicę mogą być bardzo ekscytujące. Niestety, niekiedy bywają też kłopotliwe – szczególnie wtedy, gdy nie do końca znamy prawo państwa, na terenie którego się znajdujemy. Kary za złamanie przepisów bywają dotkliwe. W niektórych krajach nawet nieszkodliwe rzeczy, takie jak STS kod promocyjny, aby złożyć zakład sportowy, można uznać za przestępstwo. W niektórych krajach zdarzają się także sytuacje bardziej przykre w skutkach. Aby ustrzec się konfliktów z prawem, przed każdym wyjazdem powinniśmy poznać przynajmniej ogólne przepisy dotyczące zakazów w danym kraju.

Nieznajomość prawa szkodzi

Powyższa powietrzna reguła jest powszechnie znana. odnosi się ona do tego, kiedy z powodu braku świadomości o przepisach, popełniamy czyn, który jest z nimi niezgodny. W takiej sytuacji, kiedy zostaniemy przyłapani  przez stróża prawa, tłumaczenie, że przecież nie wiedzieliśmy, nie zda się na nic.

Nawet jeśli w naszym kraju coś jest legalne, na przykład hazard, to pod żadnym pozorem nie możemy wychodzić z założenia, że tak samo skonstruowany jest system prawny państwa,  które właśnie odwiedziliśmy. Owszem, w Las Vegas możemy pozwolić sobie na hazardowe szaleństwo, ale już odwiedzając Chiny, Japonię czy kraje muzułmańskie, musimy się tego wystrzegać. Co ciekawe, w Arabii Saudyjskiej i Iranie zakazana jest nawet gra w szachy, której Allah nakazuje się wystrzegać, jako złej rozrywki, która prowadzi do kłótni i rywalizacji pomiędzy ludźmi. Jeśli więc czasem lubisz rozerwać się przy partyjce szachów – nawet z samym sobą – to w wielu krajach muzułmańskich możesz o tym zapomnieć.

Używki

Ten co spędza sen z powiek wielu podróżnikom, są używki. w większości krajów muzułmańskich jakiekolwiek używki są zakazane i o tym należy pamiętać. Choć oczywiście są wyjątki, na przykład kwestii spożywania alkoholu. W Syrii, Tunezji w Indonezji większych problemów w tym być nie powinno. Podobnie w Emiratach Arabskich, jednak tu nie wwieziemy własnego alkoholu, kupionego na bezcłówce, ale możemy go zakupić po okazaniu specjalnej pieczątki. Ograniczenia natomiast wiążą się z samym spożywaniem. Można to robić w określonych miejscach. Zwykle problemem nie jest picie alkoholu w miejscach, w których przeważają turyści.

Warto jednak pamiętać, że lecąc na przykład do ZEA, musimy odpowiednio zachowywać się także na pokładzie samolotu. Palenie papierosów, spożywanie alkoholu, a nawet niegrzeczna odnoszenie się do obsługi, może skutkować zatrzymaniem na lotnisku, rozprawą sądową i karą grzywny – a nawet więzienia.

W większości krajów spożywanie alkoholu jest legalne, przy czym mogą występować ograniczenia, co do jego spożywania – na przykład w miejscach publicznych. Kary za to wykroczenie mogą być surowe. Dla przykładu w Budapeszcie, stolicy Węgier, mandat takii może przekroczyć nawet 700 złotych. Kary czekają na nas także w Czechach, w Wielkiej Brytanii czy we Włoszech. Jednak rekordowo wielką karę za picie w miejscu publicznym  zapłacimy w Madrycie, czyli stolicy Hiszpanii. To być nawet do ponad 2600 złotych. Spokojnie za to napijemy się na Kubie.

Inne przypadki łamania prawa

Ponieważ coraz częstsze jest wypożyczanie samochodu za granicą, warto pamiętać o zaznajomienia się z przepisami danego kraju: ograniczeniami prędkości, najważniejszymi zasadami ruchu oraz oczywiście taryfikatorem mandatów.

Przepisy prawa w niektórych krajach regulować mogą nawet sprawy z pozoru błahe – takie jak rozkładanie parawanu na plaży, które zakazane jest częściowo na niektórych plażach w Polsce czy Hiszpanii. Niekiedy jednak złamanie prawa w danych aspektach bywa bardzo przykre w skutkach. Dla przykładu stosunki homoseksualne nadal karane są w bardzo wielu krajach na świecie (przede wszystkim muzułmańskich). W Iranie, Jemenie, Sudanie czy Arabii Saudyjskiej grozi za to kara śmierci. Surowe kary grożą także za przedmałżeński seks.

Dlatego pamiętajmy: nie musimy wkuwać wszystkich przepisów prawa, ale przed wyjazdem dokładnie zapoznajmy się z tym, czego w danym kraju robić nam niewolno.

Art.spons.